Drabiny strzelin

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który użytkowany może być przykładowo do ułatwienia pracy na różnorodnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z zasobami z branży budowniczej można wyszukać drabiny wykonane z drzewa, tworzywa sztucznego czy metalu. Na domiar tego, istnieją drabiny jednoelementowe a także składane, czyli wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego typu powinniśmy wziąć pod uwagę w szczególności jego konstrukcję i realizację – porządna drabina musi być bezpieczna, bowiem wspinanie się po niestabilnej oraz wątłej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice a także szczeble, które powinny być niezmiernie mocne i bardzo dobrze ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, ażeby drzewo z którego zostały wykonane szczeble nie miały skośnego biegu słojów oraz rozmaitego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy też inne uszkodzenia.
Wybierając odpowiednią drabinę należy wziąć pod uwagę też jej wysokość. Jeżeli planujemy wykorzystywanie sprzętu wyłącznie w trakcie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch bądź trzech metrów. Jeżeli natomiast zamierzamy kupno drabiny oddanej do prac bardziej zaawansowanych, należy zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy stosować sprzęt i dostosować typ do wymagań.
Jeśli chodzi o właściwy sposób użytkowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w trakcie gdy drabina jest oparta o coś statecznego, na przykład pień drzewa czy też budynek, a także pozycja pionowa, jeśli drabina jest prawidłowo przymocowana. Trzeba pamiętać, że zbyt poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Do tego, bardzo kluczowe jest podłoże, na którym oparta jest drabina – powinno być ono stabilne, trwałe a nade wszystko nieruchome, by podłoże nie przemieszczało się pod bagażem drabiny razem z nią. Następną kwestią, o której należy pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie używania sprzętu. Oprócz tego, drabina rozstawna musi być urządzona także w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być wykorzystywany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.