Szalunki milanówek

Szalunki – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Termin szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany ustanawiający obiekt charakterystyki w niniejszym przewodniku opisywany jest stosownie takim synonimem. Wiąże się to bowiem z faktem, że szalunek konstruowany jest w większości przypadków z zastosowaniem różnorodnych modułów konstrukcyjnych fabrykowanych z drzewa. Do robienia deskowania stosowane są różnorodne gatunki. Jeśli jednak zależy nam na szalunku w rzeczywistości stabilnym, hartownym i co niezwykle znaczące – niezłomnym na szereg rozmaitych uszkodzeń mechanicznych bądź szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, trzeba zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W dyscyplinie budownictwa bardzo często pojawia się także kolokwialne określenie deskówka albo szalówka. W praktyce są to charakterystyczne formy kreowane po to, aby przypisać kształty mieszance betonowej. Nie jest to konstrukcja wznoszona na stałe, ale typowa forma krótkotrwałego użytku. Robi się ją z wdrożeniem wyżej wspomnianego drewna lub w bardziej kompetentnych wypadkach – metalu, ale nie są to wyłączne możebne typy surowców. Szalowanie czasami realizuje się z wykorzystaniem płyt – przykładowo wykonywanych z wiórów drewnianych czy też klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są konieczne przy urzeczywistnianiu rozmaitych konstrukcji z betonu czy też żelbetonu. Często służą one również harmonijnemu utworzeniu prefabrykatów wielorakiego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno wizerunek, jak i proces kreowania i co za tym idzie – właściwe wykorzystanie szalunków, wydziela się ich parę standardowych odmian. Do najpopularniejszych odmian deskowania zaliczyć powinno się w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka produkowana na jeden raz. Nierzadko jednakże elementy wchodzące w skład takiej odmiany zostają zastosowane wielokrotnie. Cała struktura natomiast jest jednorazowa. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie względnie niedużych konstrukcji i takich, które odznaczają się niestandardowymi obrysami. Kolejnym interesującym rodzajem są szalunki inwentaryzowane- wytwarzane z użyciem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc natomiast na aspekt użytkowania deskówek, odróżnia się szalunki przestawne, przesuwne oraz ślizgowe. W sferze deskowania dachów bądź ścian mających prostą budowę szkieletową, wydziela się dwa charakterystyczne typy szalunków- pełne i niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.