Szalunki koziegłowy

Szalunki – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Słowo szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany ustanawiający temat charakterystyki w aktualnym poradniku określany jest prawidłowo takim bliskoznacznikiem. Łączy się to bowiem z faktem, że szalunek kreowany jest w większości przypadków z zastosowaniem rozmaitych modułów konstrukcyjnych fabrykowanych z drewna. Do wykonywania deskowania wykorzystywane są różnorodne gatunki. Jeśli jednak zależy nam na szalunku tak naprawdę poważnym, hartownym i co niezwykle istotne – niezrażonym na szereg rozlicznych uszkodzeń mechanicznych czy też szkodliwe funkcjonowanie czynników zewnętrznych, warto zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W dyscyplinie budownictwa niezmiernie często występuje też prozaiczne określenie deskówka bądź szalówka. W praktyce są to specyficzne formy wytwarzane po to, aby przypisać kształty mieszance betonowej. Nie jest to konstrukcja wznoszona na stałe, ale typowa forma przejściowego użytku. Robi się ją z użyciem wyżej wspomnianego drzewa czy też w bardziej doświadczonych wypadkach – metalu, ale nie są to jedyne realne typy materiałów. Szalowanie czasem wykonuje się z wykorzystaniem płyt – przykładowo realizowanych z wiórów drewnianych bądź klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są niezbędne przy urzeczywistnianiu rozmaitych konstrukcji z betonu czy też żelbetonu. Często służą one także słusznemu zrealizowaniu prefabrykatów różnorodnego typu. 
Biorąc pod uwagę zarówno wygląd, jak i procedurę robienia i co za tym idzie – stosowne wykorzystanie szalunków, wyznacza się ich parę tradycyjnych odmian. Do najpopularniejszych odmian deskowania zaliczyć powinno się w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka produkowana na jeden raz. Niejednokrotnie jednakże elementy wchodzące w skład takiej formy zostają zastosowane po wielokroć. Cała konstrukcja tymczasem jest jednokrotna. Indywidualny szalunek zezwala na wznoszenie stosunkowo niedużych konstrukcji a także takich, które odznaczają się niestandardowymi kształtami. Kolejnym intrygującym gatunkiem są szalunki inwentaryzowane- wytwarzane z zastosowaniem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc natomiast na atrybut użytkowania deskówek, rozróżnia się szalunki przestawne, przesuwne oraz ślizgowe. W sferze deskowania dachów lub ścian posiadających zwyczajną budowę szkieletową, wydziela się dwa znaczące typy szalunków- pełne oraz niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.