Drabiny mogilno

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który stosowany może być na przykład do uproszczenia pracy na różnorodnych poziomach, oraz do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej można znaleźć drabiny wykonane z drzewa, tworzywa sztucznego bądź metalu. Co więcej, występują drabiny jednoelementowe a także składane, czyli wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego rodzaju musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego konstrukcję oraz zrealizowanie – porządna drabina musi być bezpieczna, albowiem wspinanie się po niestabilnej oraz słabej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które muszą być niezwykle mocne i prawidłowo ze sobą połączone. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, by drewno z którego były wykonane szczeble nie miały skośnego biegu słojów oraz przeróżnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki lub inne uszkodzenia.
Wybierając należytą drabinę trzeba wziąć pod uwagę również jej wysokość. Jeżeli planujemy wykorzystywanie sprzętu jedynie w czasie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch czy też trzech metrów. Jeżeli natomiast przewidujemy zakup drabiny przeznaczonej do prac bardziej zaawansowanych, warto zmierzyć powierzchnię, na której będziemy używać sprzęt oraz dopasować typ do wymagań.
Jeżeli rozchodzi się o należyty sposób stosowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy podczas kiedy drabina jest oparta o coś solidnego, na przykład pień drzewa albo budynek, a także pozycja pionowa, jeśli drabina jest odpowiednio przymocowana. Warto pamiętać, że za bardzo poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Co więcej, niezwykle ważne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono porządne, stabilne i przede wszystkim nieruchome, żeby podłoże nie przesuwało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Dodatkową rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna posiadać stosowne zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie stosowania sprzętu. Na dodatek, drabina rozstawna musi być wyposażona też w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być używany jako drabina przystawna, do czego nie jest dostosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.