nagrania studyjne

Szalunki pionki

Szalunki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Pojęcie szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany ustanawiający przedmiot charakterystyki w aktualnym przewodniku cechowany jest stosownie takim jednoznacznikiem. Jednoczy się to bowiem z faktem, iż szalunek kreowany jest w większości wypadków z zastosowaniem rozmaitych modułów konstrukcyjnych robionych z drewna. Do wykonywania deskowania stosowane są wielorakie gatunki. Jeżeli jednak zależy nam na szalunku w rzeczywistości stabilnym, wytrzymałym i co niezmiernie istotne – odpornym na szereg rozlicznych uszkodzeń mechanicznych czy też szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, trzeba zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W dyscyplinie budownictwa niezmiernie często pojawia się również zwykłe określenie deskówka bądź szalówka. W rutynie są to szczególne formy wytwarzane po to, żeby nadawać kontury mieszance betonowej. Nie jest to konstrukcja budowana na stałe, ale typowa forma chwilowego użytku. Robi się ją z użyciem wyżej wspomnianego drzewa lub w bardziej doświadczonych przypadkach – metalu, ale nie są to wyłączne możliwe rodzaje materiałów. Szalowanie czasem realizuje się z wykorzystaniem płyt – przykładowo wykonywanych z wiórów drewnianych lub klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są wymagane przy uzyskiwaniu przeróżnych konstrukcji z betonu lub żelbetonu. Często służą one również harmonijnemu stworzeniu prefabrykatów różnorodnego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno powierzchowność, jak i przebieg wyrabiania i co za tym idzie – odpowiednie wykorzystanie szalunków, wyróżnia się ich parę standardowych odmian. Do najczęściej spotykanych odmian deskowania zaliczyć można w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka robiona na jeden raz. Nierzadko jednakże fragmenty wchodzące w skład takiej odmiany zostają zastosowane niejednokrotnie. Cała struktura natomiast jest jednorazowa. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie stosunkowo małych konstrukcji a także takich, które odznaczają się niestandardowymi zarysami. Następnym fascynującym modelem są szalunki inwentaryzowane- wykonywane z użyciem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc natomiast na atrybut używania deskówek, odróżnia się szalunki przestawne, przesuwne i ślizgowe. W sferze deskowania dachów bądź ścian mających pospolitą budowę szkieletową, wydziela się dwa znaczące typy szalunków- pełne a także niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.