domy jednorodzinne

Szalunki elbląg

Szalunki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Termin szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący przedmiot charakterystyki w aktualnym poradniku cechowany jest poprawnie takim jednoznacznikiem. Łączy się to bowiem z faktem, iż szalunek kreowany jest w większości przypadków z użyciem przeróżnych modułów konstrukcyjnych robionych z drzewa. Do wykonywania deskowania używane są rozmaite gatunki. Jeśli jednak zależy nam na szalunku faktycznie solidnym, odpornym i co niesłychanie istotne – odpornym na szereg przeróżnych uszkodzeń mechanicznych bądź szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, warto zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W domenie budownictwa niezmiernie często występuje także kolokwialne określenie deskówka albo szalówka. W praktyce są to rzadkie formy tworzone po to, żeby dodawać zarysy mieszance betonowej. Nie jest to struktura konstruowana na stałe, ale typowa forma tymczasowego użytku. Robi się ją z wdrożeniem wyżej wspomnianego drzewa czy też w bardziej kompetentnych przypadkach – metalu, ale nie są to jedyne realne modele artykułów. Szalowanie nieraz realizuje się z wykorzystaniem płyt – na przykład urzeczywistnianych z wiórów drewnianych albo klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są niezbędne przy realizowaniu przeróżnych struktur z betonu lub żelbetonu. Nierzadko służą one także harmonijnemu utworzeniu prefabrykatów przeróżnego typu. 
Biorąc pod uwagę zarówno wizerunek, jak i przebieg robienia i co za tym idzie – stosowne wykorzystanie szalunków, wyróżnia się ich kilka standardowych odmian. Do najpopularniejszych odmian deskowania zaliczyć powinno się w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka wytwarzana na jeden raz. W wielu przypadkach jednakże szczegóły wchodzące w skład takiej formy zostają zastosowane po wielokroć. Cała struktura z kolei jest jednorazowa. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie względnie niedużych konstrukcji i takich, które odznaczają się niestandardowymi kształtami. Następnym interesującym modelem są szalunki inwentaryzowane- produkowane z zastosowaniem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc natomiast na aspekt używania deskówek, odróżnia się szalunki przestawne, przesuwne a także ślizgowe. W sferze deskowania dachów czy ścian mających pospolitą budowę szkieletową, wydziela się dwa znaczące warianty szalunków- pełne a także niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

kliknij